Halkalı Adak Kurban

15 Ağustos , 2021admin
Halkalı Adak Kurban

Adak kurbanı kişilerin çok istedikleri ve diledikleri bir olayın olması için adanan kurbanlıktır. Buna istinaden dilekler gerçekleşince kesilen veya kesim yerlerinde kestirilen kurbandır.   Adak kurban bayramında kesilen kurban türünden farklıdır. Adak kurbanı kesmek için bazı şartlar vardır. Öncelikle Halkalı kurban için İstenilen durum gerçekleşmelidir. Yani adanan olayın gerçekleşmiş olması önemlidir.  

Adak Kurbanı İçin Seçilen Kurbanlıklar Nasıl Olmalıdır?

Kesimi uygun olan adaklıklardan koyun, keçi, inek ve deve gibi hayvanlar geçerlidir. Buna istinaden sadece adak için geçerli olan hayvanlar tercih edilmelidir. Adaklık kurbanlığa uymayan hayvanların kesilmesi adak içinde geçerli olmaz. Ayrıca kesilecek olan hayvanların belli yaş sınırlarının tamamlanması gereklidir. Buna istinaden adak olarak kesilecek kurbanın tamamladığı yaşı içerisinde adak olarak kesilmesi gerekir.

Ayrıca adak olarak kesilecek ineğin en az 2 yaş tamamlaması zorunludur. Adak olarak geçerli olan diğer kurbanlıkların da 1 yaşını doldurması zorunludur. Adak kurbanı dileklerinde genellikle adanan şeyin olunmasına kadar zorunlu değildir. Fakat istek yerine geldikten sonra adak kesmek zorunludur.   

Adak kurbanında kesilecek kurbanlık hayvan kesinlikle kesime uygun ve sağlıklı olması zorunludur. Ayrıca besili bir hayvan olması daha uygun olacaktır. Aynı zaman da hayvanlar hasta veya kesime uymayan zayıflıkta olmamalıdır. Buna istinaden hayvanın hasta olmaması gereklidir. Hayvanların sağlık olarak ayrıca kör, sakat ve diğer özellikleri olmamalıdır. Bu tür rahatsızlığı olan hayvan adak kurban olarak tercih edilemez. 

Adak Kurbanı Nasıl Kesilmelidir?

Özellikle adaklık kurbanlar tamamen hayvan kesimine uygun olan yerlerden kesilmelidir. Buna istinaden hayvan kesim yerlerin temiz olması gereklidir. Ayrıca kurban bayramında kesilen kurbanlıklar gibi dini kuralara uygun bir şekilde kesimi yapılmalıdır. Dinimizce adak isteğinin dine uygun olması zorunludur. Ayrıca için de günaha, kötü durumlara sebep olmayacak istekler taşıması zorunludur.