Gürpınar Adak Kurban

15 Ocak , 2019admin
Gürpınar Adak Kurban

Gürpınar adak kurban bayramını, aileler çocuklarına çok fazla detay vermeden anlatmalıdır. Sevgi, hoşgörü ve cömertlik duyguları üzerinde durulmalıdır. Paylaşma ve hoşgörünün ön planda olduğu kurban bayramında, çocuklar kurban kesimini izlemek isteyebilir. Kesim yapılırken çocuğa izletilmesinin uygun mu değil mi diye ikilemde kalan bazı ebeveynler, sırf çocuk merak ediyor diye izlemesine müsaade ederken, bazısı da sadece anlatmakla yetiniyor. Her çocuğun yapısı aynı olmadığından dolayı, kesimi izlerken de aynı derecede etkilenmeye bilirler. Yaşanılan bölge ve kültür bu konuda çok önemlidir. Kırsal kesimlere de yaşayıp defalarca hayvan kesimine şahit olan bir çocukla, şehirde yaşayıp eti sadece kasaplarda gören çocukların etkilenmeleri haliyle bir olmaz.

KURBAN BAYRAMI ÇOCUKLARA NASIL ANLATILIRSA UYGUN OLUR

Küçük yaşlardaki çocukların Soyut düşünme kabiliyetleri yoktur. Gördükleri şeyleri kavrar ve düşünürler. Bu yüzden kurban bayramında neden hayvan kesmemiz gerektiğinin dini boyutunu anlayamazlar. Dolayısıyla küçük çocuklara kurban bayramıyla ilgili detaylı bilgi vermek yerine, bayramın sosyalliği üzerinde durmak daha doğru olur. İnsanların bayramlarda yardımlaştığını, fakirlere et ve para yardımında bulunulduğunu , büyüklerin ziyaret edilip gönül alındığını anlatmak daha doğru olur. Normal zamanlarda eline et geçmeyen çocukların, kurban bayramında et yiyebildiğini ve mutlu olduklarını anlatmak da doğru olacaktır.


Yetişkinler olarak ilk yapmamız gereken, çocukların bayramı doya doya ve mutlulukla yaşamalarını sağlamaktır. İçinde bayram konusu geçen hikayeleri, şarkı, şiir ve hadisleri araştırıp, bayram süresince çocuklarla paylaşmak, bayram bilincini onlara kazandırır. Beraber söylenilen bir bayram şarkısı, ya da büyüklerinden dinleyecekleri güzel bir bayram konulu hikaye, hatırlatın da güzel anılar bırakır. Yine büyükleri ziyaret ederken, bayram ziyaretlerinin öneminden bahsedilebilinir. Bayramdan önce küçük hediyeler alınıp, bayramda da başka çocuklara dağıtmak, bayramın paylaşmak olduğunu anlatacak önemli bir hareket olmuş olur. Bütçemizin yettiği kadarıyla, çocuklarımıza bayram kıyafeti almak ve ilk defa bayram sabahı o kıyafetleri giydirmek, yine onların hatırasında kalacak güzel bir anı olur