Güngören Adak Kurbanı

15 Ağustos , 2021admin
Güngören Adak Kurbanı

Kurban dini İslam olan kişilerin yaptıkları ibadetlerden yalnızca bir tanesidir. Allah'tan karşı yöneliş ve Allah'tan başka hiç kimsenin isteklerini vermeyeceğini bilmektir. İsteklerine karşılık da Müslümanlar mallarını ve mülklerini ona feda ederler.

Kurban da diğer anlamda dini açıdan olan emri yerine getirmektir. Kurbanın alt başlıkları vardır. Kurban, akika , adak, şükür olmak üzere 4 tanedir. Birbirlerine benzeyen yönleri olsa bile ayıran özellikleri mevcuttur.

Adak Kurbanı ve Akika Kurbanı Arasındaki Farklar

Adak kurbanı isteğin yerine gelmesinden sonra Allah'a şükür etmek anlamında kesilen kurban çeşididir. Akika kurbanı ise doğan çocuğunuz da şükür etmek için kesilen kurban çeşididir. Öncelikle arasında anlam farkı bulunur.

Adak kurbanın da kesinleşme olması için bir istek yerine getirilmesi gerek iken akika kurbanın da çocuk olması yeterlidir. Adak kurbanın da eti yemeyip tamamen yardımlaşma anlamında yoksullara dağıtma işlemi olur. Akika kurbanında böyle bir zorunluluk yoktur.

Her ikisinde de kurban edilecek hayvanlar aynıdır. Hayvanların belli yaşına gelmiş olması gerekir. Yoksa küçük olursa kurban edilemez. Deve, sığır, manda, keçi, koyun gibi hayvanlar kurban içerisine geçer. Devenin iki yaş sınırı vardır.

Sığır hayvanın ise bir yaş sınırı mevcuttur. Koyunlarda ise yine bir yaş sınırı vardır. Hayvanların dış görüş olarak büyük gösteriyorsa şayet az daha yaşı küçük olanlar İslam kuralları gereği kurbanlık sayılır. Para veya başka türden eşyaların kurban yerine geçilemez.

Hayvan kesimlerinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan hayvanın can çekişmeden kurban edilmesi gerekir. Bunlara ilave olarak kesilen yerin titiz ve kesen kişinin İslam kurallarını bilen ve uygulayan kişiler olmalıdır. Güngören kurban kesimi olarak titizlikle isteğiniz yerine getirilir. [ Güngören Kurbanlık ]