Güneşli Adak Kurbanı

15 Ağustos , 2021admin
Güneşli Adak Kurbanı

Adak kelime anlamı olarak vaat edilenin yerine getirilmesidir. Allah'a karşı dilediğiniz şeyin gerçekleşmesi sonucunda borcunuz oluşur. Borcunuzu yalnızca hayvan kesimi yaparak diğer adı ile kurban kesimi yaparak ödeme yapabilirsiniz. Adak kurbanının yerini para veya eşyalar tutamaz. Adak kurbanının oluşması için " Bu zorlu sınavı kazanırsam adak keseceğim " derseniz bu sözünüzü yerine getirmekle mükellef olursunuz. Allah'a karşı borcunuz olur.

Adak kurbanının hayvanları farklılık gösterir. Tüm hayvan çeşitlerini kapsamaz. İstenilen hayvan çeşitleri; Deve, sığır, koyun, keçi gibi hayvan çeşitleri ile sınırlıdır. Bununla da kalmayıp hayvanların ise yaş sınırlanması vardır. Yeni doğmuş bir devenin ya da hasta sığırı kesince adak kurbanlık yerine getirilmiş olmuyor. Devenin iki yaş sınırı vardır.

Sığırın ise bir yaş sınırı vardır. Sığır daha altı aylık ise ama görünüm açıdan daha büyük yaşta görünüyorsa adak kurban kesimi için uygundur. Görüntü açıdan şayet küçük ise kurbanlık olarak tercih edilemez.

Adak Kurbanı Nasıl Kesilmelidir?

Adak kurbanın kesimi önemlidir. Hayvana can acısı vermemesi gerekir. Titiz ortamda özenli şekilde en başta ise İslam dininin kurallarına uygun şekilde kesimi olması gerekir. Bu kurallar uygun İstanbul ilinde Güneşli Kurban kesimi yerleri mevcuttur. Kurban bayramlarında farz edilen kurbanlarla karıştırılmaması gerekir. Kurban Bayramındaki hayvanlar belirli günlerde kesimi olur. O belirlenen süre zarfında ise adak kurbanı kesilemez.

Adak kurbanın diğer anlamı yardımlaşmadır. Kesilen hayvanın yoksullara karşı dağıtıldığı için yardımlaşmayı çağırır. Adak dileyen kişi bu etten yemez ve ailesi de buna dahildir. Burada amaç sadece Allah'a karşı teşekkür etmek olduğu için bir yandan ise yoksulları sevindirmektir.

Akika kurbanı ile karıştırılmaması gerekir. Akika kurbanda böyle şart yoktur. İhtiyaç sahibi kişilere verildiği gibi akika kurbanı kesen kişi de yemesi normaldir. Her kurban çeşitlerinin kendisine göre kriterleri mevcuttur. [ Güneşli Kurbanlık ]