Gümüşpala Adak Kurban

15 Ağustos , 2021admin
Gümüşpala Adak Kurban

Adak kurbanı kesmek, bir isteği için gerçekleşmesini dileyen ve durumu yeten Müslümanların kestikleri kurbanlardır. Özellikle Allah’a iş, evlilik, sağlık gibi birçok konuda adak adayan Müslümanlar vardır. Bu dileklerin yerine geldikten sonra adaklar Allah’a borçlanma şeklindedir. İstek gerçekleştiğinde kişi adadığı kurbanı mutlaka kesmelidir. Zaman olarak adaklar da zorunluluk yoktur. Fakat adağın tam anlamı ile yerine gelmesi için gerçekleşen şeyden hemen sonra bekletilmeden kesilmesi gereklidir.

Adak kurbanları, kurban bayramında kesilen kurbanlardan farklıdır. Kurban bayramında kesilen kurban İslamiyet’in şartlarındandır. Adak ise kişiye bağlı olan kurbandır. Buna istinada adak kurbanlıklar bayram zamanı değil istenilen zamanda kesilebilir. Ayrıca kurban bayramında ki gibi kişiler farz kılınmamıştır ve zorunlu değildir.

Adak Kurbanı Neden Kesilir, Amacı Nedir?

Adak kurbanı kesmek kişinin tamamen isteğine bağlı olup dinimizce farz değildir. Adak kurbanı kesecek kişilerin mutlaka şartları ve hükmü yerine getirmesi zorunludur. Adak kurbanını İslamiyet’in getirdiği şartlara bağlı olarak kesmek zorunludur. İsteyen kişiler kurban kesmek için doğru yer ve hijyene bağlı olarak kesim yapabilirler. İsteyen kişiler de kurban kesme yerlerinde adak kurbanını kestirebilir.

Adak Kurbanı Nasıl Kesilmelidir?

 Adak kurban yerlerinde Gümüşpala kurban adaklar kesilerek temizlenir. Talep edilirse bu yerlerde dağıtım yapılabilir. Adak kurbanı çeşitleri vardır. Dileyenler şükür veya akika kurbanı kesebilir. Bu kurban türlerinin arasında amaçlar ve dağıtım farklı olabilir. Fakat tüm adak kurbanları farz olmayan ve kişinin isteğine bağlı olan kurbanlardır.

Adak kurbanı, kişilerin bir şeyin olmasına bağlı olarak kesilir. İstenilen şey olduğunda adak kurbanı kesilir ve yoksullara dağıtılır.  Adak kurbanı, istenilen her şey için adanabileceği gibi bu şeyin hayırlı ve kişinin şükretmesi gereken bir durum olması gereklidir. [ Gümüşpala Kurbanlık ]