Esenyurt Adak Kurban : Keçilerde Tırnak Bakımı -2-

26 Kasım , 2020admin
Esenyurt Adak Kurban : Keçilerde Tırnak Bakımı -2-

Keçilerde tırnak bakımı


Keçilerde ayak be tırnak bakımı çok önemlidir. Tırnaklar, ayak ve hayvan sağlığı açısından belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Rahatsız eden bir tırnağın en bariz işareti hayvan yürürken gözlemlediğimiz topallık veya aksamalardır. Keçinin topallaması, tırnağın uzaması, şekil bozukluğu veya tırnak hastalıkları sebebiyle olabilir. Bu durum hayvanın hareketini zorlaştırır ve çeşitli duruş bozukluklarına sebep olur. Bununla birlikte yem yeme, döl verimi, süt ve et veriminde azalmaya ve hatta ölümlerine bile sebep olabilir.
Tırnakta vücutta bulunan diğer dokular gibi hastalanır. Başlıca ayak hastalıkları ( tırnak çatlakları, tırnak düşmesi ve tırnak kalınlaşması), tırnak taban hastalıkları (taban ezikliği, taban ülserleri ve ökçe aşınması), tırnaklar arasındaki deri kısmın hastalıkları (laminitisler, kıl torbası yangıları, tırnak arası yaralar), eklem şişmeleri, tendonların (ayak bağları) zedelenmesidir.

Pek çok neden, genetik, barınak tipi, egzersiz, mevsim, yaş, gebelik ve laktasyon ile besleme şartları, ayak sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Bu faktörlerin birisi veya birkaçı bir araya gelerek sürünün ayak sağlığını belirlemektedir. Düzenli tırnak bakımı ise diğer bütün hastalık nedenlerinin etkilerini en aza indirme etkisine sahip tek yoldur

Genetik nedenler: Ayak tırnak açısı, tırnak yüksekliği, tırnak yapısı, topuk yüksekliği ve uzunluğu ile tırnak şekli gibi faktörler ile tırnak sağlamlığı gibi faktörler etkili olmaktadır.

Çevresel nedenler: Ahır içi veya hayvanın içinde yaşadığı barınak içinde hayvanın ayaklarının direk temasta olduğu alanlar ve besleme konuları gelmektedir.

Tırnak büyümesi çok belirgin olduğu aşırı durumlarda hayvanın gezinmesini ve hareketlerini zorlaştırmaktadır. Bu durumda düzenli tırnak kesimi yapılmalıdır. Tırnak kesme işleminin maliyeti çok düşükken hayvancılıkta gelir bakımından etkisi büyüktür.
 

Tırnak kesimi


 Ayaklar hayvanın ağırlığını dörde bölerek yere eşit olarak dağıtılmasını sağlar. Böylece keçinin rahat hareket etmesini ve dolayısıyla da gerekli yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar. Hayvan ayaklarının yer ile temas ettiği nokta olan tırnaklarının üzerinde durduğu nokta olup, tırnak tabanını yapısı, tırnak uzunluğu, tırnağın sağlamlığı gibi nedenler çok önemlidir. Tırnak kesme işlemi, doğal şartlarda yürüdüğü alan ve yaşam alanları olan toprak zeminler tarafından yapılan tırnak kesim ve törpüleme işlemlerinin insanlar tarafından teknik bilgi kullanılarak yapılmasıdır.

 Tırnak bakımında ilk anlaşılacak nokta yaşamsal faaliyetlerini rahatlıkla gerçekleştirebileceği sağlıklı uzunlukta ve dokuda olması için yapılan kesme ve mikroplardan arındırma işlemleridir. [ Esenyurt adak kurban ]

Tırnak kesme işlemi tırnaktaki fazla dokuları ortadan kaldırmak için yapılır. Tırnak kesimi uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir iştir. Tırnak kesiminde en dikkat edilmesi gereken konu ise, canlı tırnak dokusuna zarar verilmemesi ve tırnağa rahat yürümeyi sağlayabilecek düzgün şeklin verilmesidir. Tırnak kesimi, tırnak bıçağı ya da makası kullanılarak yapılır. Keskin bir bıçak ile de tırnak kesimi teknik olarak yapılabilir. Ancak tırnak özellik ve ölçülerinin bilinmesi gerekir.