Büyükçekmece Adak Kurban : Kurban Kimlere Vacip

14 Eylül , 2020admin
Büyükçekmece Adak Kurban : Kurban Kimlere Vacip

DURUMU OLMAYAN KURBAN KESER Mİ?

Kurban kesmek maddî durumu iyi olup, gücü olanlar için vacip, gücü olmayanlar için vacip değildir. Maddî imkâna ulaşamadığından dolayı kurban kesmeyen kimse günahkâr olmadığı gibi, sevap yoksunluğuna da uğramaz. Böyle kimseler imanıyla, niyetiyle, bayram namazını kılmasıyla, duâsıyla, iyi ahlâkıyla ve iyi amelleriyle kurban sevabından hissedar olurlar inşallah. [ Büyükçekmece adak kurban ]
Abdullah bin Amir bin As anlatmıştır: Resûlullah ﷺ:
“Allah ﷻ kurban günlerini bu ümmet için bayram kıldı” buyurmuştu. Bir adam:
“Ya Resûlallah! ﷺ Sütü için beslediğim bir koyunumdan başka hayvanım yok. Onu kurban edeyim mi?” diye sordu.
Hazret-i Peygamber ﷺ :
“Hayır. Saçını ve bıyığını kısaltırsın. Tırnağını kesersin. Etek tıraşını olursun. Böyle yapman Allah ﷻ katında kurban yerine geçer?” buyurdu.

KURBAN KESMEK KİMLERE VACİPTİR?

Kurban kesmek maddî yönden gücü olanlar için vacip, gücü olmayanlar için vacip değildir. Maaşlı olsa bile, maddî imkâna ulaşamadığından dolayı kurban kesmeyen kimse günahkâr olmaz. Böyle kimseler imanıyla, niyetiyle ve sair salih amelleriyle inşallah kurban sevabından hissedar olurlar.

HANGİ KURBAN DAHA ÖNEMLİDİR?

Adak kurbanı vaciptir. Akika kurbanı ise sünnettir. Öncelik adak kurbanınındır.
Kurban Bayramı’nda üçünü bir araya getirip kesebilirsiniz. Bir büyükbaş hayvana bir adak, bir akika, bir Kurban Bayramı kurbanı niyetiyle üç hisse olarak girerseniz üçünü birden kesmiş olursunuz.
Eğer şimdilik üçü ağır gelir ve bir tercih yapmanız gerekirse, bu üç kurbanda öncelik verilmesi gereken sıralama şöyledir:
1- Adak Kurbanı ve eğer düşüyorsa Kurban Bayramı kurbanı.
2- Akika Kurbanı. Yani ilk ikisini birlikte kesip, Akika kurbanını imkânlarınız ölçüsünde erteleyebilirsiniz.
Bu kurbanlardan sizin ailenizle birlikte yiyebileceğiniz kurbanlar; Kurban Bayramı’nda kestiğiniz kurban ile Akika kurbanıdır.
Adak kurbanını siz ve aileniz yiyemiyor. Bu kurban tamamen yoksullara ve durumunda olmayanlara dağıtılıyor.