Avrupada Kurban

3 Haziran , 2019admin
Avrupada Kurban

İnsanlar ne yapar?
Birçok müslüman cemaat namazlarına katılır ve Şevval ayının ilk gününde bir hutbe veya vaaz dinler. Bu dualar dışarıda veya bazı yerlerde spor arenaları gibi büyük mekanlarda düzenlenir. Birçok Müslüman bu faaliyetlere katılmak için çok uzaklara seyahat edebilir. Bazı topluluklar, bugünlerde ortak yemekler veya çocuklar için etkinlikler gibi farklı festivaller düzenler.

Eğer bir Ramazan ayında bir Müslüman fitre zekatını vermediyse, bunu Ramazan Bayramında da verebilir. Fitre zekatı, arpa, hurma, kuru üzüm veya buğday unu gibi bir miktar gıdadan veya fakirlere verilen parasal yardımdan oluşan bir durumdur. Bütün Müslümanlar, paylaşım yapmak, yeni kıyafetler giymek, akrabalarını ziyaret etmek ve çocuklara hediyeler veya şeker vermek için şenlikli yemekler hazırlarlar.

Kurban Bayramı tarihini Gregoryen takvimine göre doğru bir şekilde tahmin etmek mümkün değildir. Bunun nedeni, Şevval ayının başlaması ve dolayısıyla Ramazan ayının, Suudi Arabistan'da veya yerel olarak doğrulanmasından sonra sona ermesidir. Yeni ay belirli yerlerde daha önce veya sonra görülebilir. Bu nedenle, farklı topluluklardaki birçok Müslüman, örneğin ABD ve Kanada'nın doğu ve batı kıyılarında, Kurban Bayramı kutlamalarına farklı tarihlerde başlayabilir.

Kurban bayramı İslam dünyasının en büyük bayramlarından biridir. Kurban Bayramı, başka bir büyük tatilin bitiminden yani Ramazan bayramından 70 gün sonra kutlanıyor.

1991'den bu yana, Özbekistan'da Kurban bayramı dini bayram ve resmi tatil ilan edildi ve ülkece yaygın olarak kutlanır. Hem Ramazan bayramının hem de Kurban bayramının hazırlıkları bahramdan bir gün önce başlıyor ve bu gün “Arefe” olarak adlandırılıyor.

Akşamları her aile, komşularıyla genellikle birbirlerine geçerler şenlikli arpayı pişirir. Büyük seramik kase de servis edilir ve üstüde hamur işi ile süslenir.

Kurban Bayramı diğer ülkelerde olduğu gibi, bir sabah bayram namazı ve dua ile başlar. Bayram namazından sonra hayır yapılır. Özbekistan'da çoğu durumda kurban olarak koyun kesilir. Kurban edildikten sonra eti üç parçaya bölmek zorunludur. En az üçte biri ihtiyacı olan kişilere dağıtılmalı ve üçte birinden fazlası aileye bırakılmamalıdır. Kurban bayramı tatili olsa bile, bugünlerde akraba mezarlıklarını ziyaret etmek kuralı vardır. Bu nedenle, tatilden birkaç gün önce "çarşı" lar toplanır.