Ataköy adak kurban

26 Ocak , 2019admin
Ataköy adak kurban

Kurban bayramlarında her yıl yaşanan işkence ve kötü görüntülerin, tekrar yaşanmaması için hayvan severler ve veterinerlerden uyarılar geliyor. Hayvanlara acı çektirenlere ve eziyet edenlere para cezası yaptırımı uygulanacağı hatırlatılıyor. Avrupa birliği 1993 yılında hayvanlar kesilirken bayıltılmasını zorunlu hale getirdi. Türkiye de 2011 yılında acısız kesime geçeceğini bildirmesine rağmen, hala geçilmediği belirtiliyor. Özellikle 
Ataköy adak kurban bayramında bu konuya hiç dikkat edilmemektedir. Diyanet İşleri başkanlığında ölüm acısını azaltmak için elektroşokla bayıltma yapılabileceğini, bunun bir sakıncasının olmadığını 12.02.2000 tarihinde açıklamıştır.

İNSANİ VE DİNİ AÇIDAN ÖNEMİ

İslam dini sevgi dinidir. O hayvanlar eziyet edilsin diye yaratılmadılar. Hayvanlara eziyet etme, kesim yapılması yasak olan yerlerde kesim yapılması halinde idari ceza verilmektedir. Kurallara uymayanlar hakkında, hayvan başına 2000 tl ceza uygulanacaktır. Bilerek kasten hayvana eziyet edenlere, kötü davranan, aç susuz bırakanlara da belli bir miktarda ceza uygulanacaktır.

Kurban bayramı süresince, kesilen hayvan miktarı, bir yıl boyunca kesilen hayvanların neredeyse dörtte biri kadardır. Bu da hayvan hareketlerinin ve tüketim için hazırlanan et miktarının normalden ne kadar çok çoğaldığını gösterir. Hayvanların ne kadar sağlıklı olduğu, etlerin o kadar sağlıklı olması ve bunun da insanları doğrudan etkilediği unutulmamalıdır. Besiciler hayvanlarını satacakları alanlara getirene kadar, hayvanların rahatını ve sağlığını mutlaka göz önüne almalıdır. Hem dini olarak, hem de hayvanların stres olup etlerine yansımaması açısından eziyet edilmemelidir. Hayvanların eziyet çekmeden kesilmesi, insani açıdan ve  dini açıdan en önemli meselelerden biridir. Kesim yapan kasapların, işlerinin ehli insanlar olması, işte sırf bu yüzden çok önemlidir. Kesim yapan kişiler, hayvanın acı çekmeden kestikten sonra, kanının iyice akıtılması gerektiğini ve kesim sırasında ki hijyenin önemini bilerek daha dikkatli ve itinalı çalışmalıdırlar. Dini vazifesini yerine getiren Müslüman vatandaşlarında sorumluluk sahibi olması gerekir. Bu işin sadece kesilen bir hayvan ve yenilen bir kavurmadan ibaret olmadığı bilinmelidir. Dinin her vazifesinde olduğu gibi, bu ibadeti yaparken de sabırlı, şuurlu, insan olduğunu bir an bile unutmadan, hayvanlara ve insanlara karşı daha bilinçli ve hoşgörülü olmalıdır.