Alibeyköy adak kurban

4 Şubat , 2019admin
Alibeyköy adak kurban

Alibeyköy adak kurban Dünya’nın her yerinde coğrafi şartlara göre hayvan tercih ediliyor.Türkiye arazilerinin engebeli ve dağlık olduğundan, küçükbaş hayvancılığının daha uygun olduğu söyleniyor. Küçükbaş hayvancılığın ayakta kalabilmesi ise çobanlara bağlı. Çünkü çobanlık Anadolu’da kadim ve tarihi bir geçmişi olan meslek. Elinde değneği, sırtında kepeneği ile ormanların yüzyıllardır bekçiliğini yapmış çobanlar.

ÇOBANLIK MESLEĞİNİN GEÇMİŞİ

Çobanlık, 6.000 yıl önce başlayan en eski mesleklerden biridir. Yüzyıllardır bir peygamber mesleği olarak yapıldı. Bilindiği gibi bütün peygamberler de çobanlık yapmıştır. Bu yüzden çobanlık mesleğine hep başka gözle bakılmıştır. Türkiye'de eğitim düzeyi düşük olan insanlara çoban diye hitap edilirken, Avrupa'da ise bu tam tersidir. Tam eğitilmiş, bir veteriner kadar yetişmiş, bilgili insanlar çobanlık yapıyorlar.

Çobanlık mesleği, herkesin yapamayacağı kadar zor ve herkese nasip olmayacak kadar değerli bir meslektir. İnsana sabrı, kazancının kıymetini, doğayı, bitkileri ve hayvanları sevmeyi öğretir. Çobanlık yapanlar hrp yalnız adamlardır ve çobanlık insana ilk önce ailesinin değerini varlığının kıymetini öğretir. Özlem ve çileyle dolu bir hayat geçirir çobanlar. Anne babasını, ailesini, çocuklarını, evini, köyünü özler. Türkülerinde bile hep hasret vardır çobanların.

Her iş gibi bu iş de sabır istiyor. Sabır her şeyden daha iyidir. Çünkü koyun yaramaz bir hayvandır. Bu mesleğinin en güzel vakti bahardır. Çünkü kuzular doğar, koyunların sütü olur, peynir yapılıp satılır. Bu arada onların sesleri herşeye değer.

ÇOBANLARIN YARDIMCISI KÖPEKLER

Deneyimli bir çoban ilk iş olarak kendisine, güçlü kuvvetli iri bir çoban köpeği edinmelidir. Bu onlar için büyük bir şanstır. Geceleri gelebilecek bir kurt saldırısı yada herhangi başka bir tehlikeden korumaktadır. Bu çok önemli birşeydir.