Alibeyköy Adak Kurban : Kurban Kesmek Unutulursa

13 Ağustos , 2020admin
Alibeyköy Adak Kurban : Kurban Kesmek Unutulursa

Kurban kesme şartlarını taşıdığı halde unutma yada ihmal gibi nedenlerle kurban kesmeyen bir şahsın, Hanefi mezhebine göre o seneye ait, bir kurban bedelini muhtaçlara vermesi, ayrıca tevbe ve istiğfar etmesi gerekir.

ABDESTSİZ KURBAN KESİLİR Mİ?

“Kurban kesen kişinin abdestinin bulunması şart olmamakla birlikte kurban Allah’a ﷻ yakınlaşma aracı olduğu için kesenin abdestli olması daha doğru olur.”

-Bir kimsenin, oğlunun veya bir başkasının, kendisine  bağışladığı para ile kurban alıp kesmesi durumunda bu kurban sayılır mı?

“Oğlu veya başkası tarafından kendisine bağış yapılan kimse bu paranın gerçek sahibidir. Bağışlanan bu parayı istediği şekilde harcayabilir. İster başka ihtiyacı olan şeyler için harcar, isterse kurbanlık alıp kesebilir. Kesilen bu hayvan, kurbanlık yerine geçer.”

Dinimiz, tüm canlılara iyi davranılmasını emretmiştir. Nitekim Hz. Peygamber ﷺ kesim sırasında hayvana eziyet edilmemesini emretmiştir.

Kurbanın bilinen klasik yöntemle kesilmesi asıl olandır. Bununla beraber kurbana fazla eziyet vermemek (ölürken hissettiği acıyı azaltmak) amacıyla, kesim sırasında hayvanın elektrik şoku, narkoz veya benzeri bir yöntemle bayıltılmak suretiyle kesilmesi de caizdir. Ancak hayvanın bayıltıldıktan sonra ölmeden boğazından kesilmesi gerekir. Hayvan henüz kesilmeden, şok etkisiyle ölürse, kurban olmayacağı gibi, eti de yenmez, mundar olur. [ Alibeyköy adak kurban ]